rower opona duro

Motocykliści czy kierowcy rozmaitego rodzaju aut perfekcyjnie wiedzą, że aby zdołać radować się swoim pojazdem w czasie sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), należy go poprawnie przygotować. Sporo osób jednakże nie wykorzystuje tożsamej zasady względem rowerów, a to poważny błąd. Rower, podobnie jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi własnego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie przeróżnych przejażdżek i rowerowych wypraw.

dętka do roweru duro

Chociaż rower to nie samochód ani motor, toteż lista prac, jakie powinniśmy wykonać podczas przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć i skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co musimy zatroszczyć się przed rozpoczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeśli łańcuch jest uszkodzony, zbyt luźny czy też nadmiernie naciągnięty – należy go stosownie naciągnąć. W dodatku należy go nasmarować wyjątkowym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – oprócz standardowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów znajdziemy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W wypadku pęknięć bądź nadmiernego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie chcemy przecież, żeby podczas dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, dlatego należy uczynić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby spowodować luz kluczowych śrub konstrukcji roweru, a kiedy odnajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Na dodatek warto sprawić detale oświetlenia – pragniemy jakkolwiek być widoczni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, jakie trzeba wykonać przed pierwszą przejażdżką. Po zimie należałoby także rower dogłębnie umyć oraz pokryć ochronnymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie przyzwoiciej chroniony w czasie całego sezonu.